logo TE
Projekt - Złote Szkoły NBP

Nie wiesz czym jest inwestowanie - zadaj praktykowi pytanie

Po spotkaniu z ekspertem pojawiły się wśród nas jeszcze większe pytania i wątpliwości. Postanowiliśmy więc zaprosić do udziału w naszym projekcie praktyków. W dniu 9 kwietnia 2021 jako klasa II TE uczestniczyliśmy w dyskusji z przedstawicielami instytucji finansowej PKO BP, którymi byli Pan Rafał Mioduszewski, Pani Paulina Mielniczek oraz Pan Mateusz Neuamnn. Oczywiście wszystko poprzez platformę Teams.

Na wstępie zostaliśmy poinformowani czym jest oszczędzanie, jakie są jego cele i motywy. Poznaliśmy także statystyki, jak wygląda oszczędzanie wśród Polaków. Wynika z nich, że wciąż spora część naszych rodaków nie posiada oszczędności. Zostały nam przedstawione również produkty oszczędnościowe, tj. lokata, konto oszczędnościowe, programy systematycznego oszczędzania, konto osobiste oraz autooszczędzanie.

Następnie poznaliśmy pojęcie inwestowania, jego cechy i strategie oraz fundusze inwestycyjne. Dzięki mobilnej bankowości można załatwić niemal wszystkie sprawy od ręki w domu. Na wykładzie zostały omówione różnego rodzaju inwestycje, jednak mimo wszystko najważniejszym wnioskiem wyciągniętym z tych zajęć jest inwestowanie w wiedzę oraz w produkty bankowe o których mamy wiedzę, co zmniejsza ryzyko związane z inwestowaniem.

W ostatniej części naszego spotkania Pani Paulina Mielniczek rozszerzyła naszą wiedzę na temat bezpiecznego bankowania. Zapoznaliśmy się z 10 zasadami cyberbezpieczeństwa. Po przedstawionych statystykach okazało się, że w 2018 r. najpopularniejszymi hasłami były m.in."123456", "password" oraz "iloveyou". Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa powinniśmy stosować osobne hasła do różnych kont. Dowiedzieliśmy się, że najbezpieczniejszą metodą dokonywania płatności jest blik, chociaż i tutaj należy zachować pewną przezorność.

Dzięki tym spotkaniom nauczyliśmy się wiele ważnych i przydatnych w życiu rzeczy. Eksperci zawodowo podeszli do zadania i w prosty sposób zapoznali nas z tajnikami planowania i kontrolowania, oszczędzania i inwestowania. My, jako młodzież, po tym spotkaniu, na pewno częściej będziemy zwracać uwagę na to co robimy z własnymi pieniędzmi.

Opracowanie: Dagmara Krzymowska, Emilia Andrzejewska, Martyna Brzozowska, Oliwia Grzebalska, Oliwia Szmiszke
DEBATA PANELOWA
LEKCJA Z EKONOMIĄ
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ŚWIATA NAUKI
SPOTKANIE Z PRAKTYKAMI SEKTORA FINANSOWEGO
ZESPÓŁ SZKÓŁ Nr 1 W KWIDZYNIE 82-500 KWIDZYN UL. SŁOWIAŃSKA 17